יום חמישי, 11 בינואר 2018


רגע לפני שאתם פוסעים לעבר הבנק על מנת לבקש משכנתא.

ברצוננו להפנות את תשומת לבכם לכמה נקודות חשובות ומשמעותיות, שעליהן יש לתת את הדעת, בטרם אתם אתם מתחילים את ההליך המורכב, שמטרתו הנה קבלת משכנתא בתנאים הטובים ביותר המצויים בשוק המשכנתאות.
תנאי משכנתא, שיאפשרו לכם להשתמש בהלוואת המשכנתא שתועמד לרשותכם, כמנוף רב עוצמה לביסוס עתידכם ויציבותכם הפיננסית. תנאים שיתבססו על יכולתכם המלאה לעמוד בכל ההתחייבויות מול הבנק. תנאי משכנתא שיהיו הטובים ביותר שניתן לקבל על פי הנחיות בנק ישראל.

לפני שנמשיך ונפרט את הטיפים השונים, נחזור ונדגיש שכיום בשל מורכבות הוראות החוק ומגוון התנאים המשתנים העומדים לרשות מבקשי המשכנתאות, אנו ממליצים חד משמעית לפנות ליועץ משכנתאות עצמאי ובלתי תלוי שיסייע, ילווה וינחה אתכם באופן צמוד לשם השגת מטרתכם.
לא ניתן להחליף את הידע המצטבר וההכרות של יועץ משכנתאות עם כל התקנות הרגולטוריות הקבועות והמשתנות ותפקידם של הטיפים הנו לגרום לכם הצרכנים, להיות מודעים לחלק מהמשתנים המשפיעים על כל נושא המשכנתא מרגע הגשת הפניה לבנק ועד לקבלת המשכנתא.
כמובן שחלק מהגורמים המשפיעים על תנאי המשכנתא נובעים מנושאים שאינם בהכרח קשורים לתחום הפיננסים.
הטיפים מתחלקים לכאלה שאתם הצרכנים משפיעים עליהם באופן ישיר והם נובעים ישירות מהתנהלותכם. החלק השני הנו טיפים שיסיעו לכם לבחור את הדרך המתאימה ומי שילווה אתכם עד למשכנתא.
מחקרים מקיפים ויסודיים במדעי החברה ובפסיכולוגיה (חברתית וקוגניטיבית) מוכיחים כיום שכאשר אנו פוגשים אדם בפעם הראשונה מראו החיצוני הנו בעל השפעה עמוקה וכמעט סופית על הדרך שבו נתייג אדם זה. יחסנו אל אדם זה ללא קשר על איזה רקע יתקיימו היחסים (תור באוטובוס, טיול בקבוצה משותפת, בן זוג של חבר\ה) יהיו מושפעים מהדרך בה תייגנו אותו בפגישתנו הראשונה. בפועל מה שמתרחש במוחנו הנו תהליך המכונה פרופילינג שבו אנו מיחסים תכונות אופי ומאפיינים לאדם שפגשנו על סמך הופעתו החיצונית.

מה בין הופעה חיצונית לפגישה ראשונה להגשת בקשה לקבלת משכנתא?


לאור ההשפעה הקיימת בין הופעתנו החיצונית והערכתנו על ידי הסביבה כפי שהוסבר. גם מבלי שניתנו הנחיות כאלה או אחרות על ידי הבנק למשכנתאות. פקידי הבנק שיפגשו אותנו יתייגו אותנו מידית, על פי הופעתנו החיצונית. כאשר אחד המאפיינים בהכרח, ישייך אותנו לקבוצה זאת או אחרת מבחינת מעמדנו הכלכלי.
כיום אין זה סוד, שהבנקים מתייחסים באופן שונה אל לקוחות הנכנסים ובאים לצרוך את הסחורה הנמכרת בבנק, קרי כסף. הדוגמאות הקיצוניות הבולטות והידועות הנן ההבדל ביחס אותו מקבל לקוח בודד מזדמן ואנונימי לעומת לקוחות שמעמדם הכלכלי ידוע בציבור כדוגמת התיקונים. ידוע הוא כיום שלעובדי הבנק ניתנות הנחיות ברורות שמטרתן דחיית לקוחות חסרי יכולת קנייה ושמירה ומשיכה של לקוחות בעלי יכולת קנייה.
אם נניח שכאשר בכוונתנו לפנות לבנק למשכנתאות לשם קבלת משכנתא אנו עומדים בפני רכישה קניה של סחורה - אמצעי מימון הרי שלהופעתנו החיצונית השפעה מרחיקת לכת ולעתים בלתי נתפסת על התנאים בהם נוכל לרכוש את המשכנתא.
כאשר אנו נכנסים לבנק לאחר שהקפדנו ושיפרנו את הופעתנו החיצונית כך שהיא מקרינה טיפוח, סדר, ארגון, ניקיון, איכות  ואפילו יוקרה מסוימת. היחס לו נזכה מהבנקאי והתנאים בהם נצליח לקבל משכנתא יהיו שונים משמעותית אל מול מי שיכנס לבנק במראה זרוק ומזלזל ואפילו שמעמדו הפיננסי לעתים גבוהה משלנו.
נקודה זאת חשובה מאין כמוה בשלב הראשוני כאשר אתם נכנסים למהלך של בדיקה והשוואה בין הבנקים למשכנתאות על התנאים שבהם יתאפשר לכם לקבל משכנתא.

נחזור ונציין שהמלצתנו הנה בכל מקרה לפנות ליועץ משכנתאות עצמאי ובלתי תלוי שילווה וינחה אתכם באופן אישי ועדיף לעשות זאת עוד לפני פנייתכם הראשונה לבנק. גם אם מצבכם הכלכלי אינו מזהיר הרי שיועץ משכנתאות מנוסה יסייע בידכם לקבל גם משכנתא ללא הון עצמי.


במאמר הבא נוסיף טיפים שקשורים להכנות וצעדים פורמליים מומלצים לפני שנגשים לבנק.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה